Нікотин - це органічна речовина, яка входить до класу алкалоїдів та широко відома своєю присутністю в тютюнових рослинах, зокрема в листках тютюну. Говорячи про нікотин, ми автоматично асоціюємо сполуку з тютюнопалінням та вейпінгом. Мало хто знає, але дана речовина міститься в помітній кількості у овочах та фруктах, які входять до нашого щоденного раціону. Давайте разом дізнаємось у якій кількості та з якою метою нікотин синтезується у рослинних плодах.

Наявність нікотину у харчових продуктах викликає подив, про те цьому факту є наукове пояснення. Нікотин у рослинах синтезується як частина природного оборонного механізму. Нікотин здатний відлякувати шкідників, паразитів та допомогти подолати хворобливі стани, які можуть спіткати рослину. Коли рослина зазнає стресу, який спричинений зовнішніми подразниками вона автоматично виробляє необхідну кількість нікотину, речовина, в свою чергу допомагає рослині адаптуватися та бореться зі збудником.

Нікотин також впливає на ріст та розвиток рослин й в деяких випадках може бути використаний як засіб для поліпшення врожаю. Дослідження показують, що  нікотин може стимулювати ріст кореневої системи рослин, підвищуючи їхню стійкість до стресових умов, таких як посуха чи хвороби. Таким чином, вчені розглядають можливість використання нікотину як біостимулятора для підвищення врожаю та покращення якості рослинництва.

Картопля

Вміст нікотину варіюється від 0,01-0,1 мг на 100г в залежності від сорту. Найбільший вміст сполуки отримали сорти "Yukon Gold"-близько 0.008 мг й “Russet”-0.01 мг на 100 гр. Цікавий факт, картопляні чіпси також мають у складі нікотин, орієнтований показник становить від 0,01 мг на 100 г, залежно від виробника та способу обробки.

Баклажан

В залежності від сорту та дозрілості, вміст нікотину варіюється від 0,01-0,04 мг на 100 г. До прикладу один з найпопулярніших сортів "Black Beauty" містить близько 0,03 мг на 100 г.

Томати

Рівень нікотину у томатах становить від 0,006-0,01 мг на 100 г. Червоні томати наприклад “Roma" зазвичай мають невеликий відсоток нікотину- близько 0,002 мг, тоді як "Yellow Brandywine" може містити приблизно 0,005 мг нікотину на 100 г.

Перець

Гострі сорти відрізняються більшим вмістом нікотину близько 0,005 мг на 100 г, солодкий перець має порівняно менший вміст сполуки - близько 0,002 мг.

Цвітна капуста

У цій красуні також можна зустріти нікотин, орієнтований показник складає від 0,004 мг на 100 г.

Кавун

Деякі сорти, наприклад, "Moon and Stars," можуть містити від 0,003 мг нікотину на 100 г.

Чай

Чорний та зелений чай також мають у своєму складі нікотинову сполуку. В залежності від сорту та подальшої обробки чайного листя вміст нікотину варіюється 0,5-1,5 мг на чашку готового напою.

Варто відзначити, що багато й інших рослин, фруктів та овочів також містять сліди нікотину, але в малих кількостях.

Відкидаючи міфи про негативний вплив нікотину, ми можемо сприймати його як частину природного механізму росту та захисту рослин.